Skip links

Szarpanie przy zmianie biegów – co oznacza?

Za brak płynności przy zmianie biegów można oblać egzamin na prawo jazdy. A co jeśli szarpanie przy zmianie biegów nie jest efektem miernych umiejętności kierowcy?

Zwykle szarpanie przy zmianie biegów jest oznaką zużycia sprzęgła lub innych problemów, które nieusuwane mogą kierowcę wiele kosztować. Jakiego typu problemy może zwiastować szarpanie przy przełożeniu?

Stan synchronizatorów

Synchronizatory – jak wiadomo – odpowiadają za płynną zmianę biegów w samochodzie. Jeśli ich stan nagle się pogarsza na pewno poczujemy to na drążku zmiany biegów. Największe szarpnięcie – jeśli problem dotyczy synchronizatorów – będzie miało miejsce w trakcie energicznej zmiany biegów. Często niepokojącym dźwiękom oraz odczuwalnym szarpnięciom będą towarzyszyć inne objawy jak wycieki oleju i opór podczas zmiany biegów. Jednak uszkodzony synchronizator może również objawiać się w głośnej, a nawet hałaśliwej pracy przekładni.

Olej w skrzyni biegów

Jedną z najczęstszych przyczyn szarpania przy zmianie biegów jest problem z olejem w przekładni. Braki w oleju sygnalizowane są nie tylko szarpaniem, ale swoistą sztywnością dźwigni i problemami z wrzuceniem biegu. Skrzynia z nieodpowiednią ilością oleju głośniej pracuje i notuje opóźnienia w reakcji na zainicjowaną zmianę biegu. Przy pierwszych opisanych objawach należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą od skrzyni biegów, który oceni poziom zużycia oleju. Im wcześniej to zrobimy tym mniejsze ryzyko, że doprowadzimy do uszkodzenia całej skrzyni biegów. Czasem zanim jeszcze pojawi się szarpanie przy zmianie biegów, problem z właściwościami lub niedobór oleju w skrzyni zaobserwować będzie można przez obniżoną płynność przy zmianie biegów. Pamiętajmy również o tym, że samo obserwowanie wskazań kontrolki na desce rozdzielczej nie wystarczy. Ona również może czasem zawodzić, dlatego miejmy na uwadze manualne obserwacje działania swojej skrzyni biegów.

Zużycie sprzęgła

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których wyłącznie demontaż sprzęgła pozwala na określenie jego stanu. Jednak znacznie częściej bywa, że sprzęgło mniej lub bardziej dyskretnie pokazuje kierowcy, że pojawił się jakiś problem. Kłopoty z przekazaniem mocy w przypadku manualnej skrzyni biegów mogą objawiać się właśnie szarpaniem przy zmianie biegów, ale nie tylko. Warto odnotować inne towarzyszące uszkodzonemu sprzęgłu sygnały jak drżenie lewarka, ślizganie się sprzęgła czy charakterystyczny, nieprzyjemny zapach w kabinie. Najlepszą diagnostykę czy wybór nowego sprzęgła zapewni wizyta w profesjonalnym warsztacie.

Mniej oczywiste powody szarpania

Czasem jest tak, że szarpanie przy zmianie biegów nie oznacza kosztownej naprawy, bo doszło do poluzowania wałka, problemów z łożyskiem czy przesuwki sprzęgła zębatego. Szarpanie podczas zmiany biegów mogą zwiastować również problemy z silnikiem lub układem napędowym.

 

Szarpanie przy zmianie biegów – co oznacza? Dźwignia zmiany biegów

Szarpanie przy zmianie biegów – co oznacza? Dźwignia zmiany biegów

Return to top of page