Skip links

Rozpoznanie usterki o zapachu

Zdarza się, że po wejściu do samochodu lub po odpaleniu silnika do naszych nozdrzy zaczyna docierać uciążliwy i niezbyt przyjemny zapach. Jedni uznają go za codzienność i po prostu pojadą dalej, inni zaczną dociekać i sprawdzać, czy czasami pod fotelem nie wytworzyła się nowa forma życia. Gdy poszukiwania zakończą się fiaskiem najczęściej decydujemy się na zakup nowego odświeżacza i uznajemy temat za zamknięty.

A utrzymujący się we wnętrzu auta, nieprzyjemny zapach może się okazać sygnałem ostrzegawczym przed poważniejszą usterką.

Warto więc się dowiedzieć, który zapach powinien skłonić cię do wizyty u mechanika.
Krótko i konkretnie.

1. SPALONY DYWAN

Zapach spalonego dywanu jest tak charakterystyczny i niepokojący, że trudno nie zwrócić na niego uwagi. Wyczuwając go w domu najprawdopodobniej wpadlibyśmy w panikę, a jeżeli zapach pojawi się w aucie? Mało prawdopodobne jest, aby płonęły nam dywaniki, jednak warto się upewnić, a jeżeli nie zauważymy nic niepokojącego to najprawdopodobniej mamy do czynienia z usterką w układzie hamulcowym.

2. SPALONA GUMA

Jeżeli zapach spalonej gumy nie jest efektem zamierzonym naszej jazdy, to może on oznaczać zsunięty pasek napędowy lub luźny wąż, który ociera się o koła pasowe.

3. STĘCHLIZNA

Stęchlizna unosząca się we wnętrzu auta może mieć tak naprawdę trzy źródła. Pierwszym z nich jest schowana w bagażniku torba sportowa, drugim zawilgocona tapicerka, a trzecim wilgoć wewnątrz klimatyzatora.

4. SŁODKI SYROP

Aromat słodkiego syropu klonowego choć pobudza apetyt i może być niezwykle przyjemny to może również oznaczać kłopoty w postaci wycieku płynu chłodzącego.

5. SPALONY TOST

Jeżeli zapach we wnętrzu auta przypomina śniadanie przygotowane przez żonę dzień po tym, jak za mocno zabalowałeś z kolegami, to należy sprawdzić układ elektryczny oraz to czy nie doszło do spalenia lub stopnienia wokół przewodów.

6. SPALONE WŁOSY

Każdy kto choć raz pochylił się zbyt nisko świeczki, wie jak nieprzyjemny jest smród spalonych włosów. Czując go w samochodzie niekoniecznie musimy wylewać na siebie wiadro wody. Po wcześniejszym spojrzeniu w lusterko, warto zainteresować się czy pod maską samochodu nie skrył się jakiś zwierz, dla którego schronienie w sąsiedztwie rozgrzanego silnika okazało się zgubne.

7. SPLEŚNIAŁY SER

Zapach pleśni w samochodzie najczęściej oznacza…po prostu pleśń. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w profesjonalnym zakładzie zajmującym się usuwaniem pleśni z samochodu lub samodzielne wypranie tapicerki z użyciem odpowiednich środków kosmetycznych.

Choć różnego rodzaju zawieszki zapachowe mogą pomóc zniwelować nieprzyjemny zapach w samochodzie, to jednak warto pamiętać, że czasami może być on cenną wskazówką, dotyczącą ewentualnej usterki 😉

Return to top of page