Skip links

Nie daj się! Czyli 7 typów zabezpieczeń auta przed kradzieżą, które możesz zastosować u siebie

Niemal każdy z nas, podczas seansu amerykańskiej produkcji, narzekał na niewielkie odzwierciedlenie rzeczywistości w filmie. W końcu kto pozostawia na parkingu otwarte auto? W dodatku z kluczykami w stacyjce? A jednak…taka właśnie jest rzeczywistość, tyle że nie w Polsce. Tutaj zwolennicy cudzej własności pilnują, by przyrost naturalny samochodów na parkingach utrzymał się na odpowiednim poziomie.

Co zrobić, aby to nasze auto, jako następne nie zwolniło miejsca parkingowego?

Nie ma jednej metody, która stanowiłaby stuprocentową skuteczność przed kradzieżą, jednak dzięki znajdującym się poniżej sposobom, istnieje możliwość skutecznego zniechęcenia złodzieja.

Zobacz, jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą


ZABEZPIECZENIA MECHANICZNE

Dawniej na rynku królowała pokaźnych rozmiarów blokada kierownicy, która w złodziejach zamiast respektu budziła, co najwyżej śmiech.

Dlatego producenci sprzętów zabezpieczających postarali się, aby nowoczesne propozycje przysporzyły rabusiom więcej trudności. Wszystkie z nich mają za zadanie unieruchomić dany element pojazdu i utrudnić opuszczenie parkingu cudzym autem. Wśród mechanicznych zabezpieczeń, najpopularniejszymi są:

  • blokada kierownicy – większą skutecznością od mocowanych bezpośrednio do kierownicy blokad, mogą pochwalić się te montowane w kolumnie kierowniczej. Dodatkowy zamek można rozbroić tylko przy użyciu dorobionego kluczyka lub uszkodzeniu blokady, jednak w tym celu konieczny jest demontaż kolumny, który odbierze kilka cennych dla złodzieja minut;
  • blokada skrzyni biegów – w tym przypadku możliwy jest montaż zabezpieczenia zewnętrznego, którego celem jest unieruchomienie biegów w jednej pozycji, jednak złodziej z łatwością może go przeciąć. Więcej kłopotów złodziejowi przysporzą blokady mocowane wewnątrz tunelu środkowego. Mogą być one stosowane zarówno w manualnych, jak i automatycznych skrzyniach biegów. Na rynku dostępne są dwa typy tego rodzaju zabezpieczeń: bolcowe i ryglowe. Ich działanie jest podobne, jednak te drugie charakteryzują się wyższą skutecznością działania. Złodziej chcący je pokonać musi liczyć z koniecznością demontażu tunelu, a uciekający czas zdecydowanie nie wpływa na jego korzyść i jest możliwość, że po chwili zrezygnuje z kradzieży.
  • blokada pedałów – ze względu na trudny dostęp do miejsca ich mocowania, nie jest łatwo je usunąć, ale ich założenie również nie należy do najprostszych. Zadaniem tego typu zabezpieczeń jest unieruchomienie pedału sprzęgła i hamulca.

ZABEZPIECZENIA POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW POJAZDU

Nie tylko sam samochód leży w kręgu zainteresowań złodzieja, często dużo mocniej zależy mu na kosztownych częściach, przewożonych towarach, czy paliwie. W takim przypadku przydatne okażą się:

  • śruby zabezpieczające – pasują to wielu modeli samochodów. Od zwyczajnych śrub różnią się końcówką, na której został umieszczony niepowtarzalny wzór i chcąc je odkręcić, potrzebny jest pasujący adapter do klucza;
  • blokada drzwi kontenera/naczepy -dodatkowe zabezpieczenie, które utrudni dostęp złodziejom do towarów znajdujących się w naczepach samochodów ciężarowych;
  • blokada drzwi kabiny – tworzona z myślą o konkretnych modelach samochodów ciężarowych. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nieupoważnione osoby nie będą mieć dostępu do kabiny pojazdu;
  • zabezpieczenia wlewu paliwa – służą zabezpieczeniu baków samochodów ciężarowych przed kradzieżą paliwa. Wśród nich znajdują się konstrukcje blokujące, specjalne kluczyki oraz zamki nakładane na korek paliwa.

AUTOALARMY

Decydując się na montaż autoalarmu, należy skupić się przede wszystkim na jego klasie (popularna, standardowa, profesjonalna, ekstra – zależna od ilości funkcji) oraz na tym, czy dany alarm posiada certyfikat bezpieczeństwa (oznaczany literą B). Wraz z autoalarmem montuje się czujniki, które mogą reagować m.in. na ruch, zmianę ciśnienia, zmianę położenia, uderzenie oraz dźwięki, jednak nie można przesadzić z ich ilością, ponieważ mogą one kolidować z pracą komputera pokładowego pojazdu.

Kupując autoalarm dobrze jest również wybrać model mniej popularny wśród kierowców. Złodzieje szkolą się biorąc sobie na warsztat bardziej znane typy alarmów. Z tego powodu montowane przez producenta zabezpieczenia często nie stanowią dla nich większej bariery.

UKRYTE PRZEŁĄCZNIKI

Sposób skuteczny pod warunkiem, że niewiele osób wie o miejscu montowania przełącznika. Gdy kierowca nie wyłączy przełącznika w odpowiednim momencie, zostanie odcięty zapłon pojazdu. W przypadku bardziej rozbudowanych zabezpieczeń możliwe jest równoczesne uruchomienie alarmu.

IMMOBILIZER

Immobilizer jest jednym z typów zabezpieczeń, które można znaleźć w standardowym pakiecie, kupowanego w salonie, samochodu. W momencie usunięcia ze stacyjki kluczyka, odcinany jest zapłon, rozrusznik lub zasilanie pompy paliwa. W celu jego dezaktywacji należy ponownie włożyć kluczyk z nadajnikiem.

Wysyłany z niego niego sygnał musi być zgodny z urządzeniem sterującym immobilizerem.

LOKALIZATORY GPS

Metoda ciesząca się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród właścicieli nowych pojazdów. Niewielkie czujniki mocowane są w niewidocznym miejscu i w momencie, gdy auto bez woli kierowcy opuści parking, uruchomi się monitorowanie trasy jego przejazdu. Monitorowaniem zajmują się profesjonalne firmy, które mogą wymagać opłacenia miesięcznego abonamentu za świadczone przez siebie usługi.

Decydując się na ten rodzaj zabezpieczenia, dobrze jest zdecydować się na droższy model, wyposażony w funkcję pozwalającą wykryć próbę zagłuszania sygnału GPS przez złodzieja.

ROZSĄDEK

Zdecydowanie jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania kradzieży. Należy pamiętać, że okazja czyni złodzieja, dlatego nie powinno się kusić losu nierozsądnym zachowaniem. Przewożona na przednim siedzeniu torebka z dokumentami, portfel trzymany w schowku, pozostawione kluczyki w stacyjce, gdy na moment konieczne jest opuszczenie pojazdu (np. w celu usunięcia ulotki z tylnej szyby), przyjmowanie gadżetów od obcych lub pozostawianie kluczyków w kieszeni płaszcza to tylko niektóre z zachowań, które mogą przyczynić się do utraty pojazdu.

Dobierając zabezpieczanie antywłamaniowe opłaca się docenić przeciwnika. Złodzieje samochodów często są profesjonalistami, odpowiednio przygotowanymi i wyszkolonymi w swoim fachu. Możemy się jednak spotkać z przykładami niezbyt pilnych uczniów, dla których największym zabezpieczeniem są ich własne umiejętności.

Swego czasu znany był przypadek złodzieja, który połasił się na kradzież samochodu z manualną skrzynią biegów, jednak obsługa biegów okazała się dla rabusia zbyt trudna i zamiast samochodu zyskał karierę w mediach. Na naszych drogach ręczne skrzynie wciąż cieszą się popularnością, więc na takie incydenty z udziałem polskich złodziei przyjdzie nam jeszcze poczekać, a do tego czasu dobrze jest uzbroić pojazd w odpowiedni system zabezpieczeń.

Return to top of page