Skip links

Jaki olej do skrzyni biegów w Twoim aucie?

Pytanie, które zadaje sobie niejeden kierowca, którego dużo bardziej od mechanicznej specyfikacji pojazdu interesuje po prostu: jazda. A o regularnej wymianie oleju w skrzyni biegów powinien pamiętać każdy właściciel czterech kółek – to właśnie w ten sposób wydłużamy żywotność całej skrzyni i związanych z nią elementów.

Jakiś czas temu rozprawialiśmy o różnicach pomiędzy olejem syntetycznym a mineralnym – dziś natomiast postaramy się Wam przybliżyć temat doboru właściwego oleju przekładniowego.

Regularna wymiana oleju w skrzyni – dlaczego to takie ważne?

“Czas pokaże” – tak jest niemal z każdym życiowym doświadczeniem. A maksyma ta jest tym bardziej adekwatna w przypadku oceny jakość pojazdów mechanicznych. I choć powszechna opinia (z którą zdecydowanie się zgadzamy) mówi że skrzynie biegów manualne pod względem jakości są po prostu lepsze od automatycznych – to nie zmienia to faktu, że należy je odpowiednio serwisować.

Większość usterek nowej skrzyni biegów uwidacznia się bowiem dopiero po pewnym czasie użytkowania. Do 90 000 km skrzynia może chodzić bez zastrzeżeń, a z dnia na dzień stracić na płynności zmiany przełożeń. Jak wielokrotnie powtarzamy szybka diagnoza może ustrzec przed wysokimi kosztami. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie prewencja.

Regularnie wymieniany olej do skrzyni biegów pozwala redukować wszelkie tarcia powstające podczas zmiany przełożeń, w tym przed uderzeniami kół zębatych. Prócz tego chłodzi mechanizm i chroni przed korozją. Tak, to podstawowe działanie ale niezwykle ważne, by wydłużyć żywotność każdego z elementów, z jakich zbudowana jest skrzynia biegów.

Który olej do skrzyni biegów?

Przede wszystkim opracowany i zalecany przez producenta samochodu. Nie powinieneś mieć problemu z jego zakupem na rynku i w salonie marki Twojego aut – ważne tylko aby był to dokładnie model dedykowany dla Ciebie; o odpowiednich parametrach, które tylko w tym modelu przełożą się na maksymalizację skuteczności i zakresu ochrony

Oczywiście nie musi to być oryginalny olej z ASO, jednak jeśli zdecydujesz się na zamiennik upewnij się, że jest on dobrej jakości.

Olej_75W_do_manualnej_skrzyni_biegow_Volkswagen
Syntetyczny olej 75W do manualnej skrzyni biegów Volkswagen (1L) można kupić już za 49 zł

Olej przekładniowy od producenta auta

Większość producentów udostępnia konkretne normy wraz ze specyfikacją oleju dedykowane do danej skrzyni biegów. Są one oznaczane różnorodnymi symbolami i cyframi, określającymi stopień lepkości (m.in. GL-4 czy GL-5). To w tych specyfikacjach wyróżnione są wszystkie parametry płynu, jakiego szukamy.

Norma ta na 99% będzie wskazana w książce serwisowej pojazdu, jeśli jednak nie możesz jej znaleźć można skorzystać z pomocy ASO, które na bazie numeru VIN podpowie odpowiednią normę oleju do skrzyni biegów w Twoim aucie.

Return to top of page