Skip links

Wyłączenie klimatyzacji zimą to koszty

Klimatyzacja w wielu samochodach mogłaby z powodzeniem zostać przyrównana do niedźwiedzia, który jesienią zapada w sen i budzi się dopiero wraz z nadejściem wiosny.

Kierowcy są zadowoleni z takiego stanu rzeczy, bo wyłączna klimatyzacja nie zużywa paliwa, a i konserwować jej nie trzeba. Czy oby na pewno? Dziś małe co nieco o tym, jk obchodzić się z klimą. Do przeczytania zwłaszcza jeśli wcześniej nie interesowałeś się tym tematem.

Wyłączenie klimatyzacji w chłodniejsze dni jest błędem dość często popełnianym, nawet przez doświadczonych kierowców, którzy dowiadują się o tym fakcie dopiero w momencie, gdy przed nadejściem upałów odwiedzaj serwis klimatyzacji.

KLIMATYZACJA JEST PO TO ABY CHŁODZIĆ

Wśród wielu ludzi wciąż panuje mylne przekonanie, że klimatyzacja służy wyłącznie do chłodzenia, zapominając że podstawowym zadaniem tego urządzenia jest wymiana powietrza w celu utrzymania komfortowych warunków podczas jazdy, czyli nie tylko odpowiedniego zakresu temperatury, ale też wilgotności powietrza. Umiejętne stosowanie klimatyzacji pozwala m.in. zmniejszyć zaparowanie szyb.

JAK ZADBAĆ O KLIMATYZACJĘ ZIMĄ?

O klimatyzację zimą powinno się dbać tak samo jak i latem, dlatego obowiązkowe jest sprawdzenie poziomu czynnika chłodzącego oraz jego uzupełniania. Jest on odpowiedzialny nie tylko za cyrkulację powietrza, ale też zapewnia smarowanie poszczególnych elementów układów, w tym sprężarki.

Kontroli czynnika chłodzącego dokonuje się w serwisie zajmującym się tego rodzaju układami. Podczas kontroli specjalista sprawdzi również szczelność układu za pomocą specjalnego środka fluroescyjnego i lampy UV. W tym samym serwisie można poprosić również o wymianę filtra kabinowego, który odpowiedzialny jest za jakość powietrza krążącego w pojeździe. Oczywiści jeśli nie obce CI drobne majsterkowanie można zrobić to też samodzielnie, jednak należy pamiętać o tym, by nie ominąć miejsca jego montażu.

Dodatkowo samodzielnie lub w serwisie powinniśmy zająć się odgrzybianiem układu klimatyzacji, ponieważ jest to doskonałe miejsce do rozwoju różnego rodzaju bakterii, co wpływa nie tylko na zapach w samochodzie, ale też na zdrowie pasażerów.

DLACZEGO WARTO JEST DBAĆ O KLIMATYZACJĘ ZIMĄ?

Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Problem zaparowanych szyb jest znany polskim kierowcom, a radzenie sobie z nim z włączoną klimatyzacją jest znacznie efektywniejsze niż w przypadku standardowego podgrzewania. Klimatyzacja sprawia, że powietrze w samochodzie jest nie tylko ogrzewane, ale również dodatkowo suszone, co pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność. Kolejnym powodem, dla którego dobrze jest zimą uruchomić klimatyzację w aucie, przynajmniej na kilkanaście minut w tygodniu jest chęć… zaoszczędzenia pieniędzy. Choć wielu kierowcom wydaje się, że robią to nie włączając klimatyzacji, to jednak takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia sprężarki, a jej koszt wymiany będzie wyższy niż regularnego dbania o układ chłodzenia. Ostatnim aspektem jest oczywiście ten zdrowotny, który przede wszystkim przemówi do osób cierpiących na alergię.

Kończąc:

Uruchamianie klimatyzacji zimą to tylko z pozoru sprzeczność. Umiejętne korzystanie z układu chłodzenia, gdy temperatura za oknem znacznie spadnie, okazuje się wpływać nie tylko na komfort podróżowania, ale również bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że niektórzy producenci decydują się na zastosowanie specjalnej blokady, która nie pozwala uruchomić klimatyzacji w bardzo niskich temperaturach, co ma uchronić parownik przed oblodzeniem. Wystarczy w takim przypadku najpierw nagrzać samochód w zamkniętym obiegu powietrza i dopiero potem włączyć klimatyzację.

Return to top of page