Skip links

Niepokojące dźwięki w samochodzie – czyli, co jeśli nie skrzynia? [Cz.2]

– Co tak stuka w twoim aucie. Nie niepokoi cię to?
– Nie.
– Jak nie? Nie słyszysz tego dźwięku?
– Nie. Podkręcam radio i go nie słyszę.

Jest to zapis prawdziwej rozmowy, która doskonale obrazuje to, w jaki sposób kierowcy potrafią ignorować sygnały wysyłane przez samochód. Tak jakby bagatelizowanie problemu miało wydłużyć żywotność samochodu. A z nim jak z organizmem człowieka, jak ma dobrze funkcjonować, potrzebuje odpowiedniej diagnozy i leczenia. Ważne jednak, aby zrobić to na czas.

Dlatego dziś przyjrzymy się nieco bliżej dźwiękom wydawanym przez samochód, innym niż problemy ze skrzynią biegów, które powinny wzbudzić niepokój kierowcy.

STUKANIE PODCZAS PRZEJEŻDŻANIA PRZEZ NIERÓWNOŚCI

Jest to najprawdopodobniej jeden z bardziej charakterystycznych dźwięków wydawanych przez samochód. Stukanie, które pojawia się podczas przejeżdżania przez nierówności najczęściej oznacza konieczność wymiany sworzni wahaczy lub tulei, jednak jego przyczyna może tkwić również w luzach końcówek drążków kierowniczych, łączników stabilizatorów oraz uszkodzonych sprężynach i poduszkach amortyzatorów.

DO CZEGO MOŻE DOPROWADZIĆ IGNOROWANIE PROBLEMU?
Nie skorzystanie na czas z usług mechanika osłabi parametry trakcyjne samochodu oraz przyczyni się do szybszego zużywania opon.

PUKANIE PRZY SKRĘCONYCH KOŁACH

Jeżeli pukanie pojawia się podczas ruszania samochodem na skręconych kołach to może to oznaczać konieczność wymiany przegubów lub całych półosi.

DO CZEGO MOŻE DOPROWADZIĆ IGNOROWANIE PROBLEMU?
Uszkodzony przegub może wypaść, a to uniemożliwi dalszą jazdę samochodem.

STUKANIE PODCZAS URUCHAMIANIA SILNIKA

W przypadku, gdy pukanie wydobywa się spod maski samochodu podczas odpalania silnika może to być informowacją dla kierowcy o konieczność sprawdzenia poziomu oleju i ewentualnym uzupełnieniu jego braków, jednak przyczyna może być również bardziej poważna i być związana z uszkodzeniem elementów łożyskowych, alternatora, rozrusznika, rolek prowadzących lub napinacza.

DO CZEGO MOŻE DOPROWADZIĆ IGNOROWANIE PROBLEMU?
Kontynuowanie jazdy ze zbyt niskim poziomem oleju może doprowadzić do zatarcia silnika, jednak jeżeli uszkodzone uległy wyżej wymienione elementy to kontynuowanie jazdy może skutkować uszkodzeniem silnika.

PISK PO URUCHOMIENIU SILNIKA

Oprócz stukania z okolic silnika może docierać do kierowcy również niepokojący pisk, który może być wywołany zbyt luźnym lub nadmiernym zużyciem paska osprzętu

DO CZEGO MOŻE DOPROWADZIĆ IGNOROWANIE PROBLEMU?
Pasek może zostać zerwany, przez co nie będzie napędzał alternatora, a to w efekcie doprowadzi do rozładowania akumulatora. Samochody wyposażone mające pompę wody napędzaną paskiem osprzętu, którego zerwanie doprowadzi do przegrzania silnika. Natomiast auta posiadające pompę wspomagania mogą mieć trudność z płynnym funkcjonowaniem kierownicy.

GŁOŚNE MRUCZENIE

Mruczenie czy warczenie samochodu często przywodzi na myśl sportowe samochody i dla niektórych kierowców jest wręcz elementem niezwykle pożądanym, jednak taki dźwięk wydawany przez miejskie autko najprawdopodobniej oznacza problemy z tłumikiem.

DO CZEGO MOŻE DOPROWADZIĆ IGNOROWANIE PROBLEMU?
Zbyt głośne dźwięki wydawane przez samochód wzbudzą zainteresowanie policji i mogą zakończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

SZUM PODCZAS JAZDY

Przyczyna szumów podczas jazdy może tkwić w nieszczelnych szybach czy drzwiach, jednak może być też związana z nieodpowiednim ciśnieniem w oponach. Za szum odpowiedzialne mogą być również uszkodzone łożyska lub nadmiernie zużyte opony.

DO CZEGO MOŻE DOPROWADZIĆ IGNOROWANIE PROBLEMU?
Jazda ze złym ciśnieniem w oponach spowoduje osłabienie właściwości trakcyjnych, samochodu. Podczas jazdy na wprost auto będzie ściągać do jednej z krawędzi jezdni. Opony będą się przegrzewać i szybciej się zużyją. Natomiast jazda z uszkodzonymi łożyskami skutkuje zatarciem łożyska, zatrzymaniem koła lub w niektórych przypadkach jego odpadnięciem .

Jak widać samochód komunikuje się z kierowcą swoim własnym językiem, jeżeli nie zignorujemy wysyłanych przez niego wiadomości, to będziemy mogli na czas zareagować i uchronić się przed dużymi kosztami lub niebezpieczeństwem.
Szumy, stuki oraz warczenie to niejedyny sposób, w jaki auto informuje o ewentualnej usterce. Dowiedz się jak za pomocą zapachu rozpoznać awarię samochodu.

Return to top of page